سه شنبه 1 مهر 1399
الثلاثاء 5 صفر 1442
|
Sep 22 2020
|

نحوه کاشت بذر ، تخم ، دانه گل و گیاه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قبل از اینکه اقدام به کاشت بذر کنید حتما به این نکات توجه فرمائید :

هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود ) اغلب علاقه مندان بدون اطلاع قبلی انواع بذر را خریداری میکنن به امید اینکه ان را درون منزل نگهداری کنند. باید عرض کنیم که بیش از ۹۰ درصد گیاهانی که با بذر تکثیر میشود گیاهان بیرونی بوده و مناسب آپارتمان نیستند . گیاهان آپارتمانی با قلمه و پاجوش تکثیر میشوند و تعداد کمی از گیاهان آپارتمانی با بذر تکثیر میشوند .

کاشت بذر و تکثیر گل و گیاه مقداری تخصص میخواهد که حتما باید آشنایی ای در این رابطه داشته باشید اگر کارتون این نیست و شرایط آن را ندارید بهتره از خرید بذر صرف نظر کنید . چون ممکن است نتوانید بذرها را سبز کنید و این احتمال را بدهید که بذرهای ما کیفیت ندارد ( ما این تضمین را میدهیم که بذرها همه در مجموعه تولیدات گل و گیاه منصوری تست شده و از کمپانی های معتبر دنیا تهیه میشوند ) .

تجربه تولید و پرورش گل و گیاه را باید کم کم بیاموزید و اگر تخصص کافی ندارید از بذرهای ایرانی و کم دردسر شروع کنید .

ما دنبال اعتبار هستیم و هیچ وقت به خاطر مبلغ ناچیزی اعتبار خود را زیر سوال نمیبریم .

بذرهای خاص و کمیاب دردسر بیشتری را دارن و شرایط کاملا مناسبی میخواهد . این طور نیست که بذرها را روی خاک بپاشید و کمی اب بدید و بلا فاصله سبز شود.

اگر که سبز کردن و پرورش گل و گیاهان خاص و کمیاب راحت می بود دیگه کمیاب محسوب نمیشد .

نحوه کاشت بذر گیاهان خاص و کمیاب در سطح کوچکتر ( خانگی )  :

توجه : بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب خاک کوکوپیت است  چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد اما مواد غذایی برای بزرگ شدن گیاهان ندارد به همین دلیل بعداز کمی بزرگتر شدن گیاهتان آنها را به خاکی غنی انتقال بدهید.

ابتدا گلدانی تهیه کنید و درون آن خاک کوکوپیت بریزید و آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بگذارید ، لایه خیلی نازکی از خاک کوکوپیت روی بذرها بپاشید و مجدد به آرامی آب بدهید سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد. 

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی حدود ۵ الی ۸ سانت شدند آنها را از خاک کوکوپیت در بیاورد و در خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

زمان کاشت بذر خیلی مهم است که حتما در مورد زمان کاشت بذر گیاهان خوب تحقیق کنید یا در منصوری گل بخوانید .

نحوه کاشت بذر گل و گیاهان معمولی در سطح کوچکتر ( خانگی )  :

مقداری خاک را دورن گلدان و یا سبد ریخته بذرها را روی خاک بپاشید و حدود نیم سانت روی آن خاک بریزید.

( مقدار ریختن خاک بر روی بذر به سایز و اندازه بذر بستگی دارد یعنی هر چقدر ریز تر باشد خاک کمتری باید روی آن بریزید و هر چقدر بزرگتر باشد باید بیشتر روی آن خاک بریزید مثلا بذر گل حسن یوسف ریز است  حدود نیم سانت خاک روی بذرها کافی است و مثلا بذر سیکاس خیلی بزرگ است و باید حداقل حدود ۵ سانت زیر خاک برود )

سپس خوب آبیاری کنید حدود ۵ الی ۱ماه بسته به نوع گیاه دارد بذرها سبز میشوند و زمانی که مقداری بزرگ شدن آنها را از خزانه در آورده و در محلی که میخواهید نشا کنید یا درون گلدان بکارید بهترین روش همین است.

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر  پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم  سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.