سه شنبه 21 مرداد 1399
الثلاثاء 22 ذو الحجة 1441
|
Aug 11 2020
|

داروخانه‌های گیاهی، نسل جدید عطاری‌ها

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شاید در این دوره و زمانه، عجیب به نظر برسد اگر کسی را پیدا کنیم که تا حالا لب به قرص و داروهای شیمیایی نزده باشد، اما گفتن همین حرف تا چند دهه قبل اصلا عجیب و دور از ذهن نبود.‌

البته شاید هنوز هم در دور و بر ما، ردپایی از آدم‌های کهنسالی پیدا می‌شود که دل خوشی از داروهای شیمیایی ندارند و همچنان با تکیه بر همان طب قدیم، خودشان را دوا درمان می‌کنند، اما تعداد این افراد روزبه‌روز در حال کم شدن است.

آن روزها هر مرضی را با اصول طب سنتی تحلیل می‌کردند؛ مثلا اگر فردی گرم‌مزاج بود، فرآیند درمانی‌اش با یک بیمار سردمزاج‌ از زمین تا آسمان فرق می‌کرد.

تا چند دهه پیش، کلماتی مثل «بلغم و صفرا و سودا» کلمات نام‌آشنایی برای مردم بود و بیماران با روش‌های درمانی به سبک طب سنتی خو گرفته بودند؛ همین‌طور که الان کلماتی مثل «استامینوفن، کلداکس و ژلوفن» برای مردم شناخته شده است و مردم با «سی‌تی‌اسکن و ام.آر.آی» خو گرفته‌اند.

حالا دیگر طب سنتی و داروهای گیاهی به اندازه طب نوین و داروهای شیمیایی، جای پای محکمی بین مردم ندارد و استقبال به علوم جدید پزشکی و استفاده از خدمات پاراکلینیکی (مثل آزمایش‌های تشخیصی و عکسبرداری‌های پزشکی) بیشتر از قبل شده است.

اما با همه این اوصاف، هنوز هم طب سنتی و داروهای گیاهی، طرفداران خاص خود را دارد؛ هرچند که دیگر آن فروغ گذشته را ندارد و دوران اوج خودش را از دست داده است.

در این بین، همیشه این پرسش و دغدغه وجود داشته است که چه کسی داروی گیاهی را بفروشد و درواقع چه کسی مجاز است که داروهای طب سنتی را به مردم ارائه کند

در جواب این پرسش، شاید خیلی‌ها با خودشان فکر کنند که داروی گیاهی خطر چندانی برای سلامت بیمار ندارد و خیلی هم فرق نمی‌کند که چه کسی این داروها را بفروشد، اما جالب است بدانید خطر برخی داروهای گیاهی دست‌کمی از خطرات سوءمصرف داروهای شیمیایی ندارد.

یعنی این‌طور نیست که فکر کنیم چون یک داروی گیاهی، منشأ طبیعی دارد، پس این دارو هیچ خطر و عارضه‌ای برای بیمار به همراه ندارد یا این‌که فکر کنیم اگر دارویی محصول فرآیندهای شیمیایی بود، حتما این دارو عوارض دارد و نباید آن را مصرف کنیم.

 

کار داروخانه گیاهی چیست

قاعده کلی در نظام سلامت این است که چه داروی گیاهی و چه داروی شیمیایی باید حتما با نظر اهل فن آن تجویز شود، چون خیلی اوقات تاثیر مخرب مصرف خودسرانه یک گیاه دارویی می‌تواند روی همه داروهای شیمیایی را سفید کند و فرد را به حالت مرگ بکشاند.

این اهل فن هم که از آن حرف می‌زنیم یا باید درس‌خوانده این کار بوده یا حداقل تجربه کافی برای تجویز یک گیاه دارویی را داشته باشد.

به اینجای گزارش که می‌رسیم، احتمالا شما یاد عطاری‌ها می‌افتید؛ همان مغازه‌های کوچکی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را به عنوان شفابخش و قوت‌دهنده به متقاضیان می‌فروشند.

نمی‌خواهیم بگوییم که همه آنها مشکل دارند و نباید در این حیطه فعالیت کنند، ولی نباید یادمان برود که به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان داروهای گیاهی، ‌اکنون ده هزار عطاری غیرمجاز در کشور فعالیت می‌کنند.  فقط ۴۵۰۰ عطاری مجاز در کشور وجود دارد.

اگر بحث عطاری‌های غیرمجاز را وسط نکشیم و دنبال چرایی برخورد نکردن با این‌گونه تخلف‌ها نباشیم، دغدغه مهم بعدی این است که دست‌کم باید جلوی تخلف در عطاری‌های مجاز را بگیریم.

داستان از این قرار است که یک عطاری اصلا حق ندارد داروی گیاهی بفروشد، چون گیاه دارویی باید حتما با تجویز پزشک مصرف شود، نه این‌که یک عطار در کنار فروش گل‌گاوزبان و زعفران، داروی گیاهی را هم به دست بیمار برساند.

تا اینجای کار احتمالا شما هم با ما موافق باشید که نباید اجازه داد داروهای گیاهی که باید حتما تحت نظر یک پزشک معالج مصرف شود، به همین راحتی در اختیار عطاری‌ها قرار بگیرد.

در داروخانه گیاهی باید فقط داروی گیاهی به فروش برسد و البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که گیاه دارویی با داروی گیاهی فرق دارد، یعنی عطاری شاید این حق را داشته باشد که یک گیاه را که خاصیت دارویی دارد به فروش برساند، ولی همان عطاری حق ندارد که داروی گیاهی را که ممکن است از ترکیب چند گیاه مختلف دارویی به دست آمده است، خودسرانه به خورد بیمار بدهد.