چهارشنبه 22 مرداد 1399
الأربعاء 23 ذو الحجة 1441
|
Aug 12 2020
|

طب سنتی شفابخش است

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

وزیربهداشت گفت: این که ما انتظار داشته باشیم همه اول پزشکی بخوانند و بعد دوره سه ساله طب سنتی را طی کنند، ۱۰ سال خواهد گذشت و ۳۰۰ نفر هم تربیت نخواهند شد.

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سید حسن هاشمی با اشاره به اینکه معتقدم طب سنتی اصیل ایران با نفس و نیتی که حکما داشتند، طبی اثر بخش، ارزان، شفابخش و با کمترین ضرر است، در حاشیه بازدید از باغ موزه طب سنتی اظهار داشت: ما دویست سال است که طب سنتی را به فراموشی سپردیم، من تمام دوران طفولیت را در عطاری گذراندم و بسیاری از این گیاهان را می‌شناسم و مفرح ترین بخش بازدید از این موزه همان بخشی بود که من را یاد گذشته‌های دور انداخت.

 

هاشمی گفت: ما سالهاست که طب سنتی آکادمیک، دانشکده و دفتر طب سنتی داریم و در این سال‌ها اگر به جای پرداختن به حاشیه‌ها، در هر شهرستان شبیه به این موزه تاسیس می‌شد تا جوانان و دانش آموزان بیایند و میراث ملی ما را ببینند گام بزرگی در معرفی طب سنتی برداشته بودیم.

 

وزیر بهداشت عنوان کرد: در دوره‌های مختلف در حق طب سنتی کم لطفی شده است و حدود 200 سال است که طب سنتی را به فراموشی سپردیم.

 

هاشمی با اشاره به معرفی طب مدرن به عنوان تنها طب رسمی در سال 1915 آن را به عنوان آخرین چوب بر پیکره طب سنتی دانست و افزود: به نظر می‌رسد که پیرامون طب سنتی کار زیادی می‌توان انجام داد، من به رغم تمام مشکلاتی که در این مسیر بود و فضاهایی که به ناحق ایجاد شد، تلاش زیادی را انجام دادم، چون به اثربخش بودن این طب باور داشته و دارم.

 

وی گفت: البته نفس حق حکما نیز در این راه موهبتی است که اجازه نمی‌دهد این حرفه را منبعی برای تقلب و شیادی کنند. اگر چه متاسفانه در حال حاضر این مشکلات در طب سنتی وارد شده و از دلایل اصلی آن کم توجهی مسئولین و تعصب برخی افراد نسبت به طب مدرن بوده است.

 

وی عنوان کرد: فضایی که همکاران در طب مدرن در مورد طب سنتی ایجاد کردند و همچنین موضع گیری فعالان طب سنتی در مورد طب مدرن از دیگر آفت‌های این حوزه هستند.

 

هاشمی گفت: طب سنتی یک طب ارزان و در دسترس است و مردم آن را باور دارند و از آن سود برده اند؛ همچنین در روایات از سیره معصومین هم مشخص است که این طب از پشتوانه دینی برخوردار است اما در عین حال باید پیرایه های بسته شده به آن و تقلب هایی که در آن صورت گرفته را از آن زدود.

 

وزیر بهداشت با اشاره به عوارض ناشی از تقلب‌های وارد شده در طب سنتی عنوان کرد: اگر سری به پزشکی قانونی بزنید از فجایعی که به اسم طب سنتی انجام می‌شود مطلع خواهید شد که نظارتی هم بر آن نیست.

 

به گزارش وزارت بهداشت - هاشمی تاکید کرد: طلایه داران طب سنتی باید واقع بینانه تر برخورد کنند، این که ما انتظار داشته باشیم همه اول پزشکی بخوانند و بعد دوره سه ساله طب سنتی را طی کنند، 10 سال خواهد گذشت و 300 نفر هم تربیت نخواهند شد. در حالیکه جمعیت عظیمی از این خدمات استفاده می‌کنند و جمعیت زیادی نیز آن را تولید و توزیع می کنند.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید یک مدل حد واسط را با دوره‌های کوتاه مدت تشکیل دهیم و کسانی را که در این حرفه فعال هستند با ارتقاء دانش وارد بازار ارائه خدمات کنیم در عین حال به افراد معدودی نیز که سال‌های سال در این حرفه بوده اند و صاحب سبک و مورد اعتماد مردم هستند مجوز بدهیم تا از این وضعیت بی شناسنامه دار درآیند.

 

وی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم عطاری‌های قدیمی شناسنامه دار شوند، تاکید کرد باید از ورود افراد سودجو و متقلب به این حرفه جلوگیری کرد و اگر این وضعیت اصلاح نشود متاسفانه دود این لجاجت و تقابل به چشم مردم خواهد رفت.

 

هاشمی افزود: طب سنتی و داروهای آن ثروتی هستند که منابع آن در کشور وجود دارد ولی از کشور خارج شده و بعد از فرآوری به چند 10 برابر قیمت دوباره وارد کشور می شود، در حالیکه اگر این فناوری در داخل کشور ایجاد شود ما را از واردات برخی مواد اولیه بی نیاز می کند.

 

وزیر بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: می‌توانیم سلامتکده‌ها و موزه‌های طب سنتی را در هر 10 قطب پزشکی کشور ایجاد کنیم تا همه و به خصوص گردشگران خارجی به ارزش‌های این منطقه و میراث نیاکان ما بیشتر پی ببرند.